Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želvy ninja

11. 10. 2015

Želvy Ninja

Svět Želvy ninja pojednává o 4 želvách pojmenovaných po renesančních umělcích, které byly vystaveny mutagenu, vyrostly a získaly lidskou inteligenci. Mutagenu se dotkl i mistr japonského bojového umění ninjutsu, na toho měl však opačný efekt a proměnil ho na obří krysu - mistra Třísku.

 Ten želví kluky naučil vše co znal, včetně významu spravedlnosti a cti. Želváci tedy začali z New Yorských stok bojovat s drobnými kriminálníky, organizovanými gangy, zmutovanými příšerami, mimozemskými útočníky a samozřejmě Trhačem, který kdysi dávno zradil mistra Třísku. To je základní kámen příběhu, ale každý seriál si ho trošku pozměnil. 

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

 Želvy ninja je původně komiksový příběh, který vlastním nákladem vydali Kevin Eastman a jeho přítel Peter Laird. Komiks byl plný násilných pasáží, přesto byl míněn hlavně jako parodie na tehdy populární Marvelovské komiksy jako Daredevil, nebo New Mutants, které se braly až příliš vážně.

 

Příběh byl otištěn v Americkém komiksovém magazínu vydávaném Mirage Studios, popularita postupně rostla, o dva roky později se začaly vyrábět figurky a roku 1987 začal vznikat legendární animovaný TV seriál Teenage Mutant Ninja Turtles - TMNT (Želvy ninja 1987). 

Na začátku 90. let se značka stala celosvětově úspěšnou a dočkala se několika hraných filmů, 2 dalších seriálových pokračování, nespočtu komiksů, mang, animovaných filmů, remaků, či alternativních verzí. V roce 2007 a 2014 pak vyšly další celovečerní Hollywoodské filmy. 

 Nejslavnější je ale dodnes seriál Želvy ninja 1987, v České republice šlo krátce po revoluci o nevídaný hit a k dostání byly dokonce některé přeložené komiksové příběhy - tedy něco, co není u animovaných seriálů ani po dvaceti letech vůbec běžné. 

Želvy ninja (1987)

 Mistr bojového umění Hamato Yoshi byl silný a udatný, měl ale svého soka Oroku Saki - Trhače. 

Želváci ze seriálu z osmdesátých let

Když k nim přišel mocný sensei na kontrolu výcviku, udělal Trhač na Yoshiho lest, takže to nakonec vypadalo, jako kdyby chtěl senseie Yoshi zabít.

 Lidé ho vyhnali a byl nucen přestěhovat se až do Ameriky a i tam bydlet ve stoce. Žil skromně, pouze z toho co v kanálech našel a jeho jedinými přáteli byly krysy. Do stoky spadly i malé želvičky a tak měl další přátele. 

Poté ale někdo vylil do kanálů jakýsi mutagen, který dokázal osobu proměnit v živočicha, se kterým byl naposledy ve styku. Když se proto do mutagenu namočily želvy, vyrostly a začaly se podobat lidem, protože naposledy byli ve styku s mistrem. Yoshi byl v tu chvíli u krys a změnil se na obří krysu.

 Protože byl ale mutagen špatně vyrobený, fungoval nedokonale. Želvy vyrostly do velikosti lidí a naučily se chodit po dvou. Yoshi naproti tomu vypadal úplně jako krysa, jenže byl pořád stejně vysoký jako člověk, uměl chodit po dvou a myslel. Řekl si, že když želvy někdo uvidí bude je považovat za zrůdy. Dal jim zbraně a naučil je bojové umění ninjitsu. Pojmenoval je podle svých oblíbených umělců:Leonardo,Donatello,Michelangelo a Raphael.

 I želvy svého mistra pojmenovaly, daly mu přezdívku Tříska, protože mu nedělalo žádný problém rozrazit svou krysí packou poleno. Aby od sebe Tříska želvy rozlišil, přidělil každému jinou barvu pásky. Jednou želvám o sobě Tříska vyprávěl a oni se dozvěděli o Trhačovi. Rozhodli se tedy, že ho najdou a pomstí se mu. Netušily ale, že Trhač si mezitím vycvičil armádu zlých vojáků - foot klan, vyrobil několik vlastních mutantů a spolčil se s podivným mimozemským mozkem bez těla,Krangem. A tak začal boj mezi želvami a Trhačem. Seznámily se taky s April O'Neil, užvaněnou, ale odhodlanou reportérkou a také s její kamarádkou Irmou

Tento seriál se stal legendou a nejspíš nejúspěšnějším seriálem o Želvích ninjích. Také si pár let držel pozici nejdéle vysílajícího animovaného seriálu, než ho sesadili Simpsonovi. 

 Není to tak dávno, co se na našich televizních obrazovkách poprvé objevila notoricky známá čtyřka želvích ninjů v čele s krysou Mistrem Třískou. Uchvátili nás natolik, že se do našich dětských srdcí vryli velice hluboko a ač naši rodiče příliš nechápali, co se nám na těch želvách může tak líbit, i oni je moc dobře znali, celý svět je znal. V 80. letech se z toho stal přímo světový fenomén a želvy slavili svůj velký úspěch, i když byla jejich cesta ke slávě velmi trnitá. 

Tehdy jsme se zatajeným dechem sledovali, jak naši zelení hrdinové , ovládající umění Ninjitsu, zachraňují svět před nebezpečím všeho druhu a my si je tak zamilovali. Dokonce i sám Mistr Tříska položil za své želví přátele velikou oběť, neboť nebýval vždy krysou, nýbrž člověkem - učitelem velkolepého Ninjitsu. Určitě si také vzpomeneme na zlotřilého mozečka Kranga, otravného Trhače, který nám byl spíše pro smích, na jeho mutantní poskoky Rocksteadyho a Beeboba a vychytralou reportérku kanálu 6, April O´Neilovou. 
Sice si želvičky příliš nezafightili, spíše mluvili a přemýšleli, ale ani to nám nijak zvlášť nevadilo. Mezi sebou se všichni cítili jako přátelé, což nebylo příliš osobní a kdesi cosi, přesto všechno je nelze nadobro pohřbít, přesto přeze všechno mají classic želvy své fanoušky v každém koutu země. Ale čas jde neúprosně dál a s ním i vývoj, postupně se želvy vytrácejí z televizních obrazovek i z některých vzpomínek.

Folmy z devadesátých let

 Byly natočeny i tři celovečerní hrané filmy, přestože žádný z nich nebyl tak úspěšný a oblíbený jako seriál a byly zaměřeny především na dětské diváky, držely se alespoň základní myšlenky parodovat nejrůznější situace včetně sama sebe. Charaktery všech postav včetně Trhače pak byly v základě zachovány a nedošlo k žádným opravdu radikálním změnám. 

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

2007 přišel na plátna našich kin nový film, který není ani hraný, ba ani animovaný, je to 3D povedená verze.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Želvy ninja (2003)

Tento seriál se hodně liší od toho z 90. let, hlavně postavami. Například zmizí Krang, Bebop sRocksteadym a přibudou postavy jako KaraiKožená hlava nebo Mortu. Želvy se kromě Trhače setkávají se zločinci jako, PopelářZanramonHun nebo John Bishop. Samotný seriál je o něco temnější a jsou k vidění více akční scény. Želvy jsou zde o něco starší (puberťáci) a Tříska již není hnědý, ale šedý. 

 Před tisíci lety mimozemšťané, známí jako utromové, převáželi nebezpečného utroma jménem Ch'rell. Byl tak schopný, že všechna bezpečnostní opatření překonal a zařídil ztroskotání lodi na Zemi. Zde si pořídil brnění, aby vypadal jako člověk a začal být známý jako Trhač. A tak mezi zlým Trhačem s jeho Foot ninji a mírumilovným Mortem začal boj, který trval celé tisíciletí. 

Panu Mortu sloužil i Hamato Yoshi, sensei mistra Třísky. Ten s ním trénoval a zažíval šťastná léta. Bohužel, jednoho dne se o něm dozvěděl Trhač a požadoval informace o nepřátelích. Yoshi mu nic neřekl, tak ho Trhač bez milosti zabil. 

Tříska utekl do kanálu, kde našel malé želvičky, v jakési radioaktivní látce, TCRI. Díky ní všichni zmutovali ve tvora vysokého jako člověk, ale vyhlížejícího jako zvíře. Mistr Tříska se jich ujal, pojmenoval je podle umělců, Raphael, Leonardo, Michelangelo, Donatello a vycvičil je v ninjitsu. Každý z nich si vyrobil pásku z barvy, která je charakterizovala a každý si vyrobil zbraň. 

Několikrát se utkali s Foot klanem a když se jednou Trhač pokusil převést Leonarda na stranu zla, řekl Tříska o Trhačovi pravdu a svůj příběh. Od té doby se želvám podařilo Trhače několikrát zničit, ale pokaždé obživl a nakonec přišly i na to, že je utrom. 

Roku 2009 byl natočen asi nejúspěšnější a nejlepší celovečerní film o Želvách ninja. Příběh pojednává o setkání želv, Trhače a jeho poskocích z klasického seriálu s postavami ze seriálu z roku 2003 a nakonec i původními komiksovými želváky. Film ukazuje, že každá ze tří verzí měla své silné a slabší stránky.

Teenage mutant ninja turtle forever


Všechny verze se pak budou muset postavit Trhačovi (2003), který chce vymazat samotnou existenci Želv z reality. 

Želvy ninja (2012)

 Třetí a nejmodernější seriálové zpracování příběhů želvích ninjů si v roce 2012 vzali do parády animátoři z Nickelodeon Studios. Chystány jsou prozatím čtyři řady po šestadvaceti dílech a v současnosti (duben 2015) běží řada třetí. 

Modernizace se však dočkal nejen vizuál, ale i samotné univerzum TMNT. Nejpodstatnější změnou je asi omlazení April O'Neil, Irmy, Caseyho Jonese a Karai. S titulní čtveřicí jsou si nyní věkově rovni. 

Mezi padouchy nemůže chybět samozřejmě Trhač, dále pak Krang (nově jako Kraang Prime), Baxter Stockman nebo Rocksteady s Bebopem. 


Želví dobrodružství tak mohou začít nanovo...

Želvy ninja (2014)

Prozatím nejnovější film byl natočen v roce 2014. Příliš se neliší od klasických komiksů a seriálů, je zde jen nepatrné množství znatelnějších rozdílů, jako například Foot klan, který místo klanu ninjů připomíná spíše gang, jelikož využívá místo bojových umění především střelné zbraně. Dále pak výška želv, v tomto filmu měří skoro dva metry. 

 Film nebyl příliš úspěšný ani u diváků, ani u kritiků, ale zároveň se nedá říci, že by úplně propadl. Kvalitou je na tom podobně, jako filmy z devadesátých let, možná o trochu lépe. 

Příběh začíná u April O´Neil, roztomilé holčičky, jejíž otec je chemik a dělá ve své laboratoři pokusy na kryse a čtyřech želvách, které sama pojmenovala - Leonardo, Raphael, Donatello a Michelangelo. Jednoho dne se však tento chemik rozhodl z neznámých důvodů laboratoř zapálit a zdálo se, že nebohá zvířátka jsou vydána na pospas smrti. Na poslední chvíli se objeví April, která želvy i krysu zachrání a hodí je do kanálu.

 

Želvy, které byly mláďaty, vlivem pokusů v laboratoři zmutují v želví mutantní děti, zatímco krysa se změní v krysího dospělého mutanta a stará se o želvy jako o své vlastní syny, kteří mu začnou říkat mistr Tříska. 

 Po nedlouhé době se želvy začínají zajímat o svět venku. Tříska je tam nechce pustit, je mu jasné, že byli pronásledování a zesměšňováni. Řešení se objeví úplnou náhodou - v odpadu najde knihu popisující umění ninjitsu. Nejdříve se ho naučí sám a poté začne učit i své syny. Ti jsou nakonec vycvičeni natolik skvěle, že se rozhodnou pomáhat lidem venku - stát se něčím jako super hrdiny. Tříska není tímto jejich plánem nadšen a snaží se jim v tom všelijak bránit, ale bezúspěšně. 

Naneštěstí proti sobě při svých akcí poštvou Foot klan, který se je snaží najít a zabít. Tím začíná to nejnovější želví dobrodružství.

   Ahoj, želví fandové! Jsme opět zpátky, abychom Vám přinesli nejžhavější informace o světě kolem nás a zároveň Vás utvrdili v tom, že jsme se Vám zaručeně neztratili. Stále jsme tu pro Vás, stále se snažíme Vás chránit, abychom také zabránili výkvětu zla a pokusili se o udržení dobra v našich, i Vašich srdcích.   Jsme želvy, které osud oživil ve svých rukách, jsme tvorové, kteří museli přijít do kontaktu s mutagenem z rukou nepřítele, který nás stvořil. Jsme hrdinové a vycvičení ninjové, kteří plují stínem jako tma a uctívají spravedlnost jako posvátné krédo. Jsme ale i teenageři, kteří mají i své vlastní zájmy a zvědavost, kterou v nás probouzí dnešní svět. My jsme želví ninjové a svou pokorou a odhodlaností Vás chceme chránit! LeonardoDonatello,Michelangelo a Raphael.

Mini turtles

Miniturtles in action

Jojo, my víme. Druhé pololetí školy už dávno nastalo a ještě je potřeba protrpět další, abychom se konečně zas dostali k vytouženým letním prázdninám. Ale nemyslete si, i my jsme se museli učit a mnohé z nás to taky příliš nezaujalo. Když jsme byli malí, brali jsme učení jako jedno z mnoha otravných věcí. Ne, že by nás to přímo neoslovilo, ale měli jsme spoustu jiných, pro nás zajímavějších, věcí na práci. Kupříkladu jsme byli všichni strašně zvědaví, jak vypadá New York. Tehdy jsme měli ještě od Mistra Třísky zakázáno chodit na povrch, protože věděl, že jsme ještě příliš nerozumní a kde kdo by nás mohl uvidět. A měl pravdu. Ne, že by nás někdo poznal, ale nerozumní jsme doopravdy byli. Nedbali jsme rad našeho Mistra a vyrazili z kanálů rovnou do ulic velkoměsta. Mysleli jsme si o sobě, kdoví jací nejsme odvážní, chytří, rozumní a všeho spoustu a začali pomáhat jednomu klukovi, který zakoušel příkoří ze stran nějakých teenagerů. Ale protože každý z nás je v mnohém jiný a každý z nás i něco jiného umí, než abychom chudákovi klukovi pomohli, spíš jsme ještě víc zavařili. Horší bylo, když se to dověděl Mistr Tříska, od kterého jsme dostali, jak jinak, opravdu hodně vynadáno. Dnes nevíme, jak to s tím klukem dopadlo. Mistr Tříska nám nedal možnost se s ním alespoň rozloučit, co jsme se však dozvěděli bylo to, že jsme se měli ještě hodně co učit, protože bez toho nelze pomáhat ostatním. Když neznáte sami sebe a neznáte svou vlastní sílu, svou nerozumností můžete pak ostatním jen uškodit, třebaže jste to provedli s dobrými úmysly. Proto je dobré se učit. Možná ani ne tak proto, aby jste nutně znali všechny vzorečky ve fyzice nazpaměť až na věky věků (i když jsou i tací, kteří je znát chtějí, a to je jenom dobře), ale o to, abyste se naučili přemýšlet, logicky uvažovat. Ve všech předmětech, i když to tak jistě na první pohled nevypadá, je něco skrytého, co se naučíte a to vám v životě rozhodně nebude na překážku. Naopak. Naučit se učit se, je velmi užitečné a správné.